Düğün Fotoğrafçısı Olmak İstiyorsanız Bu 8 Maddeyi Dikkatli Okuyun

0
12
Photographer looks at the screen of camera to a wedding
Düğün fotoğrafçısı olmanın aslında güzel yanları yok değil. İki insanın en mutlu gününü onlarla paylaşıyor olmak, en mutlu günlerini ölümsüzleştirmek sizin işiniz.

 

Tüm bunların dışında birde hatrı sayılır miktarlarda para alınca deymeyin keyfe 🙂 Peki fotoğrafçılığı bir meslek olarak yapmaya hazır mısın?

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı olarak yolculuğunuza başlamadan önce, bilmeniz gereken en önemli 10 şey:

1. Her şey doğru ekipmanla başlar

Ekipmanınız hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, düğün fotoğrafçısı olmak anlamsızdır. Kuşların nasıl ki kanatlarına güvendikleri için korkmadan uçabiliyorlarsa bir fotoğrafçı da onu uçurabilecek ekipmanlara sahip olmalıdır.

Tabiki illa sıfır ekipmanlar almak zorunda değilsiniz. Burada önemli olan hangi ekipmanlar ile çalışırsanız en iyi sonuçları alabilirsiniz bunu çok iyi araştırıp ona göre seçimler yapmalısınız.

İşte araştırılacak ekipmanlardan bazıları:

  • Makineler (ana ve 1 yedek)
  • 24-70 f 2.8 lens gibi orta zoom objektifi
  • 70-200mm gibi bir telefoto lens
  • Geniş açılı lens ve pime lens
  • Harici flaş veya paraflaş
  • Hafıza kartı ve bataryalar
  • Tripod ve ışık ayağı
  • Flaş difüzör
  • Kamera çantası

Bunlara daha bir çok şeyi ekleyebiliriz. Ama değildir ki bunlar olmadan düğün fotoğrafçılığı yapılamaz. Elbette yapılır, fakat bu işi en üst seviyelerde yapmak istiyorsanız iyi ekipmanlarla çalışmak şarttır. Örneğin 18-55 geniş açılara sahip bir lens ile çektiğiniz fotoğrafla 35mm 1.4 veya 24-70 2.8 ile çektiğiniz fotoğrafların kaliteleri aynı olmayacaktır.

Manuel Modda Çekip Yapmak Profesyonellik olmadığı gibi, Otomatik Modda Çekip Yapmakta Amatörlük Değildir… Serhan Serter.

2. Uzun ve yorucu bir güne hazır olun

Bir düğünün gerçekte ne kadar sürdüğünü bazen hesaplamak güç olabiliyor.  Bazısı var düğün günü sabahı başlar gün içimi çekimleri dahil olur, bazıları sadece düğün günü dış çekim ve salon çekimi ister, bazıları ise sadece dış çekim ister.

Dış çekiminde belli saatlerde yapılması önemlidir. Yaz aylarında gün ışığının tepede olmadığı saatlerde öğleden önce sabah saatlerinde yapmak her zaman avantajlıdır.

Düğün günü çekim yaptırmak isteyen çiftlerin çekimi her zaman sıkıntılıdır. Çift ile sabah saat 11 için anlaşmaya varırsınız, fakat gelin kuaförden saat 1’de çıkar ve sizin yanınıza gelip hadi hemen çekelim düğüne geç kalacağız diye sizi sıkıştırır 🙂 O çekimden ne kadar hayır gelir gerisini siz düşünün 🙂

3. Düğün Çekimi İçin Kiminle Muhattap Olduğunu Belirle

Düğün günü tüm gün çekimi yapılacak ise gün içindeki çekim sürecini öncesinden oturup konuşmak önemlidir. Neler yapılacağı nerelere gidileceği vs. mutlaka çiftlerle istişare edilmelidir. Çiftin akrabaları tarafından gün içindeki mekanlara ve çekimlere çok müdahale edildiği için bu çekim sırasında işlerin terse gitmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden her şeyi öncesinden konuşup çift ve belki biraz da sadıçlarının dışında çok kişiyi konuya müdahil etmemeye özen gösterin.

4. Her şey iyi iletişim ile kolaylaşır

Fotoğrafçılık işinde bana göre en önemli konu iletişim. Karşı taraf ile ne kadar sıcak ne kadar sağlıklı bir dialog kurarsanız karşı taraf o kadar rahatlayacak, size daha çok güvenecek ve çekimlerin sonucu o kadar güzel olacaktır.

Çekim yapacağınız çiftler ile çekimden önce mutlaka ama mutlaka bir araya gelip bir şeyler için. Sohbet edin. Onları yüzeysel olarak tanımaya çalışın. Neleri istediklerini, sizin onlara neler verebileceğinden bahsedin.

Güçlü iletişim hem sizin işinizi kolaylaştıracak hemde çiftin rahat olmasını sağlayacaktır. Bu da doğal olarak çekilecek fotoğrafların kalitesine yansıyacaktır. Düğün fotoğrafçılığında bu çok önemli bir konu diyebiliriz.

5. Farklı olmalısın

Çekimleriniz diğer düğün fotoğrafçıları gibiyse çiftler sizi neden tercih etsin? Ya da bir çift size geldiğinde onlar neden sizi seçsin?

Bu soru çok önemli. Çünkü karşınızda yüzlerce rakibiniz var. Tüm bu rakipler arasından sıyrılmak için düğün fotoğrafçılığında farklı şeyler yapmak her zaman önemlidir.

Değişik pozlar denemelisiniz. Sıra dışı şeyler denemek her zaman sizi bir adım öne geçirecektir. Bunun dışında farklılık katacak aksesuarlar kullanmakta başka alternatif. Kısacası farklılık yaratmak şart!

6. Zaman alan bir sürece hazır mısın?

Çekim yapın oldu bitti değil düğün fotoğrafçılığı. Süreç 3 aşamalı aslında. İlk aşama düğün çekimini yaptıracak çiftleri bulmak ve ikna etmek. İkinci aşama düğün çekimi aşaması. Üçüncü ve son aşama ise düğün çekimi yapıldıktan sonra fotoğrafların düzenlenmesi ve baskıların hazırlanması aşaması.

Yani düşünüldüğü gibi çekerim gider olayı değil düğün fotoğrafçılığı. Ciddi bir zaman ve emek isteyen bir iş.

7. Çoğunlukla Yaz Aylarında Çalışacağını Unutma

Malum kış aylarında evlenen çok fazla çift olmaz. Olanlarda bir elin 5 parmağı kadardır. Onlarda kimse gelmez mantığıyla düğün salonu da tutmaz. tutsa bile dış çekim zaten yaptırmaz.

Düğünler genellikle Mart ayı ile yavaş yavaş balar. Nisan itibariyle fazlalaşır. Yani düz bir hesap yaparsak Nisan ayında başlayıp Eylül ayı sonunda biteceğini düşünürsek toplam çalışabileceğiniz ay sayısı 6 ay civarıdır. Diğer 6 ay için ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Kış aylarında boş kalmamak adına ürün fotoğrafçılığı, bebek fotoğrafçılığı, okul çekimleri gibi farklı türlerde fotoğraf çekimleri yaparak para kazanabilirsiniz.

Ama düğün fotoğrafçılığı olarak sezonluk çalışacağını sakın unutmayın.

8. Kaliteden Ödün Verme

Son olarak kesinlikle ama kesinlikle kaliteden ödün verme! Kalite çok ama çok önemlidir. Birkaç kuruş fazla kazanırım diyerek baskıdan, fotoğraf kalitesinden veya ekipmanlarından asla asla ödün verme.

Belli standartlarının olmasına özen göster. Fiyat belirlerken kalitene değecek fiyatlar belirle ve belirlediğin fiyat politikasından asla vazgeçip aşağılarda fiyatlar verme. Aynı şekilde kullandığın ürünleri de sırf biraz daha para kazanmak adına kalitesiz seçme.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz