Düğün Fotoğrafçısının Asistan Fotoğrafçısı Olmak

0
14
Düğün fotoğrafçılığı son 5 yılda çok fazla ilgi görmeye başladı. Piyasada  o kadar çok kişi düğün fotoğrafçılığı yapıyor ki, gözde mekanlarda hafta sonu dolaşırken 100 metre de bir fotoğrafçıya rastlıyorsunuz.
 
Hal böyle olunca bu işe merak saran ve yeni başlayan kişiler ilk önce bir düğün fotoğrafçısının yanında öğrenmeyi deniyor.
 
Bir düğün dış çekiminde ikinci asistan düğün fotoğrafçısı olmak içinde bazı konulara dikkat etmek gerekiyor.
 
Bu yazımızda ünlü düğün fotoğrafçılarının asistan fotoğraflarına öğütlerini sizlerle paylaşacağım.
 

Gölge yapmayın

Gün boyunca çekimde ikinci fotoğrafçı olarak ana fotoğrafçıyı engellemeyecek konumlarda durmalısınız.emin olmak istersiniz. Sizin asıl amacınız baş fotoğrafçının çektiğini açıların dışında farklı açılardan çifti çekmek olduğunu unutmayın. Aynı açılardan yapacağınız çekimler farklı lensler ile çekilmiş olsa dahi yine aynı kadrajların çıkmasına sebep olacağı için sonuçlar pek tatmin edici olmayacaktır.

Çekim Öncesi Ekipmanlarınızı Mutlaka Deneyin

Mümkünse çekimden önce mutlaka ama mutlaka kullanacağınız ekipmanları tek tek kontrol ederek çekim sırasında sorun yaşamanın önüne geçin. Bu tabi sadece asistan fotoğrafçı olarak sizin değil ana fotoğrafçının da yapması gerekenler arasında, fakat bu tür işleri genelde asistanlar yaparlar.

Kıyafet Uyumu

Bir fotoğrafçı ya çalıştığın için doğal olarak çalışan pozisyonundasın. Düğün dış çekimlerinde firmanı temsil edeceğini düşünürsek öyle sıradan göze batan kıyafetleri tercih etmek doğru olmayacaktır. Fotoğrafçın tek tip tişörtler vb. şeyler giyiyorsa ona uymak gerekecektir. Zaten bunu sana kendisi iletiyor olacaktır.

Başkası İçin Çalıştığını Unutma

Yukarıda bahsettiğimiz konular dışında son olarak başkası için çalıştığını unutmamalısın. Çekilen fotoğrafları izinsiz portföy oluşturmak gibi hatalara kesinlikle düşmemelisin. Çünkü bu konu çok öze bir konu. İleride başını ağrıtabilecek bir özelliğe sahip.

Müşterilerle olan iletişimine,hareketlerine söylemlerine zaten dikkat etmelisin,ki bir firmayı temsil ettiğini free olarak çalışmadığını hiçbir zaman unutmamalısın.

Tüm bu uyarılar senin için biraz sert gibi gelmiş olmasa bu kurumsal davranışlar sana ileride kendi işini kurduğunda inanılmaz yarayacak şeyler diyebiliriz.

Son olarak çekim yaparken eğlenerek severek yapın 😉

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz