Fotoğraf Çekmeden Önce Mutlaka Okuyun

0
53

Makinemizi elimize alıp sokaklara çıkıp biraz sıradışı, biraz farklı kareler yakalamayı istiyoruz. Bu bazen oluyor, bazen ise tek bir kare bile çekemiyoruz. Fotoğraf işi diğer el sanatları gibi el becerisine sahip olmakla değil, sokaklarda iken %80 şans, %10 teknik, %10 ise kurgu,kompozisyon bakış açınıza bağlı olarak değişiklik gösteriyor her zaman.

 

Anı yakalamak çok önemli evet. Anı yakalama dışında çekimlerimizi yaparken nelere dikkat edersek, fotoğraflarımız biraz daha derli-toplu, daha düzgün ve güzel hale gelecektir. Gelin hep birlikte bir kaç ufak tüyoya göz atalım…

Kadrajınızı Doldurun

Fotoğraf çekmeye başladığımızda yaptığımız en büyük hatalardan biri kadrajımızı çok fazla fuzuli şeylerle doldurmak oluyor. Fotoğrafımızda ön plana çıkartmak istediğimiz konu dışındaki herşeyi, kadraj içine alarak fotoğrafı karmaşık hale getiriyoruz. Bu durum ana objemizin karmaşanın içinde kaybolup gitmesine sebep oluyor.Bu sorunu gidermenin en iyi yolu, fotoğraflarda neleri ön plana çıkartmak istiyor isek, onu diğer etkenlerden soyutlamamız olacaktır. Bir portre çekiyor ve modelimizi ön planda tutmak istiyor isek, ya alan derinliğini azaltacağız, ya arkplanın sade, düz olmasına dikkat edeceğiz veya kadrajımızı tamamen dolduracağız. Manzara çekimlerinde de aynı şeyleri yapabiliriz.  Manzara fotoğraflarında 1/3 Altın kesim kuralını uygulayarak ve diğer gereksiz şeyleri kadraj dışı bırakmamız bize büyük sağlar. Aşağıdaki fotoğrafta model yakından açık bir diyafram  ile çekilerek kadraj doldurulmuş, alan derinliği azaltılmış ve arkaplan flu hale getirilmiş. Arkaplanın da sade tutulmuş olduğunu görüyoruz. Tıpkı portre fotoğraflarında olduğu gibi; sokak, manzara, mimari fotoğraflarında da bunu uygulayın. Sonuçların daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Konuyu Fotoğrafta Belirgin Hale Getir

Fotoğrafınızın konusunu belirledikten sonra, çekeceğiniz mekanda konuyu en iyi nasıl yansıtırsınız onu inceleyin.

Örneğin, bir manzarayı çekerken, izleyene ordaymış hissi veren unsurları ekleyin ve kadrajı ona göre konumlandırın.Yukarıdaki fotoğrafta, bir şelalenin hırçın akışını ön planda tutulup o hırçınlık gösterilmek istenmiş. Bunu yaparken kadrajın hemen alt bölümünde ufak bir bölüm ayırarak buraya bir kişi yerleştirilmiş. Bu sayede şelalenin boyutları daha iyi gösterilmiş ve fotoğrafa büyük bir derinlik katılmış. Bu tür çekimlerde etkiyi biraz daha artırmak için kontrast kullanmak konunun önemini abartabilirsiniz. kişinin  biraz daha koyu olmasını sağladığınızda, suyun beyazlığını ve ayrılmasını sağlamış olursunuz ve suyun daha ön planda etkin olmasını sağlamış olursunuz.


 

Bu konuda başka bir örneğe bakalım. Yukarıdaki fotoğraftaki  dik açılar, ağaçların yüksekliğini vurguluyor. Bu vurguyu farklı bir hale sokmak için ağaçların dibinden yer hizasından çekilmiş. Bu sayede ağaçların yükseklik hissi sağlanmış. Aşağıdan değil de ağacın direk karşısından çekilmiş olsaydı bu yükseklik etkisi olmayacaktı.

Bu gibi kadrajlar da en önemli şey, fotoğrafın büyük çoğunluğunun öne çıkartılmak istenen konu ile doldurulmasıdır. Bu gibi çekimlerde mümkün olduğunca herkesin düşündüğü yerlerden, konumlardan değil de daha farklı açılardan çekmeyi düşünün mutlaka.

Fotoğraflarınıza Derinlik Verin

Fotoğraf çekimlerindeki en önemli şeylerden biri fotoğraflara boyut kazandırmaktır. Bunun bir çok yöntemi vardır. Bunu yapmanın bir yolu, fotoğraflarınızda daha fazla derinlik ve boyut yaratmanıza yardımcı olan kompozisyon öğelerini dahil etmektir.

Örneğin, çekeceğiniz bir konunun ön planına bir obje dahil etiğinizde, hem konum kafalarda canlandırılıp yerle ilgili tahminler yürütülmesi sağlamış olur, hemde fotoğrafa bir derinlik kazandırmış olursunuz. Aşağıdaki fotoğrafta  geyiğin ön plandaki konumu, arka plandaki dağların ne kadar uzakta olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Daha da önemlisi, bu ön plan-arka plan bağlantısı, bu fotoğrafın bu geyik hakkında daha iyi bir hikaye anlatmasına yardımcı oluyor. Çok geniş bir vahşi doğada yaşıyor olduğu ve tehlikeli doğa şartlarında yaşıyor olduğu düşüncesini akıllara getirmektedir.

Ön plana dahil edilen bu tür şeyler özellikle aşağıdaki gibi manzara fotoğraflarında faydalıdır.

Aşağıdaki fotoğrafta, kadrajın hemen alt kısmındaki kayalar, gözünüzü çeşitli renk ve dokularla zenginleştirerek bir derinlik kazandırmaktadır.

Fotoğraf geniş açılı bir objektifle çekildiğinden , geniş açının vermiş olduğu derinlik hissi ile sanki o an oradaymışsınız hissi uyandırıyor.

Fotoğrafta ışığın Önemi

Fotoğraf çekimlerinde ışığın öneminin ne kadar fazla olduğunu zaten biliyoruz. Işık demek fotoğraf demek. Ne kadar ışık, o kadar fotoğraf diyebiliriz.

En iyi ışık söz konusu olduğunda, pek çok fotoğrafçı doğal ışığı tercih eder. Bunu tercih etmelerinin birçok sebebi var tabiki, ancak bu sebepler arasında en önemli unsur doğal ışığın kalitesinin daha iyi olmasıdır.

Fakat doğal ışığında mekan ve konumlamaya göre kalitesi söz konusu.

Gün ortası yani öğlen saatlerinde çok parlak ve çok sert ışık olduğu için genellikle bu saatlerde dışarıda çekilen fotoğrafların sonuçları oldukça kötüdür. Bu saatlerde iyi sonuçlar almak için yardımcı ışık kaynakları ve ekipmanlar kullanmak gereklidir.

Bununla dışında, günün ilk saatlerinde ( sabah saatlerinde) ve günün son saatlerinde ( gün batımına 1 saat kala ve gün batımından sonraki 45 dakika ) yumuşak, sıcak ve aşağıdaki gibi drama dolu fotoğraflar oluşturmanıza yardımcı olacak.

Ancak bu saat dilimlerinde zaman çok kısıtlı olduğu için bu zamanı çok iyi değerlendirmek gereklidir. Bunun içinde öncesinde bir hazırlık yapmak şart diyebiliriz.

Negatif Boşluğu Kullan

Sokak fotoğrafçılığının en önemli unsurlarından biridir. Genellikle bir öznenin çevresindeki veya birden fazla öznenin arasındaki alanın çok az detayı olduğu anlamına gelir. Nesnenin veya objenin etrafında dikkat çeken şeylerin olmaması, konunun önemi güçlendirilmiş, izleyicinin dikkatini toplayan  bir hale gelmiş olması demektir. Bu tekniği portrede,manzarada, mimari çekimlerde ve diğerlerinde de uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta negatif boşluğun etkin bir şekilde kullanıldığına dikkat edin. Gözlerimiz hemen can simidine gidiyor. Hem renk olarak arkplandan ayrı hem konumlandırılması iyi. Etrafında onu bozacak bir şeyin olmaması da çok etkili. Fotoğrafta 1/3 kuralı uygulanmış ve  bu durum kadrajı daha güzel hale getirmiş. Can simidi ortada olsaydı bu etki olmayacaktı.