Çarşamba 20 Mart 2019
Nikon Makine ve lenslerin sıfır mı yoksa refurbished ( yenilenmiş ) olup olmadığı nasıl anlaşılır

Fotoğraf Makineleri

2018/04/01 0

Nikon Makine ve lenslerin sıfır mı yoksa refurbished ( yenilenmiş ) olup olmadığı nasıl anlaşılır

Ekipman alırken hep bir soru işareti oluşmuştur kafamızda. Aldığım ürün acaba sıfır mı? yoksa yenilenmiş ve tekrar satışa sunulmuş ( refurbished ) bir ürün olabilir mi?

Bu sorunun cevabını bu yazımda göreceksiniz. Kısaca bir kaç tüyo ile ürünün durumunu anlayabileceksiniz.

Nikon’un bazı sıfır sattığı makine ve objektiflerde fabrika çıkışında kusurlar olabiliyor. Kullanıcı bunları farkedip Nikon’a getirdiğinde aynı ürünle değiştiriliyor. kusurlu olarak getirilen sıfır olan o ürün Nikon tarafından kusuru giderilerek daha uygun bir fiyata refurbished ( yenilenmiş, tamir edilmiş ) ismiyle tekrar satışa sunuyor. Dileyen kişi bunu bilerek ürünü satın alabiliyor. Nikon bu ürünleri diğerlerinden ayırt etmek adına bu yenilenmiş/tamir görmüş ekipmanlarına özel bir kod işaretlemesi yapıyor.

Nikon’un yenilenmiş/onarılmış ekipmanların (objektifler, kameralar, flaşlar) seri numarasının her iki tarafında iki dairesel girinti (pim dikeni) koyarak diğer ürünlerden ayırıyor.

Örneğin, seri numarasının yanlarında “.123456789.” yazıyorsa, yani seri numarasının sağında , solunda çeltik atılmış gibi iz nokta işaret var ise o ürün yenilenmiş/onarılmış ürün yani refurbished oluyor. Ama yanında herhangi bir nokta gibi çeltik yok direk seri numarası var ise o ürün sıfır ürün oluyor.

Şimdi örnekleri görelim. Lens ve makineler için ayrı ayrı görelim.

SIFIR LENS ÜRÜN BU ŞEKİLDE NOKTA ÇELTİKSİZ OLACAK

 

 

REFURBİSHED ÜRÜN İSE BU ŞEKİLDE NOKTA ÇELTİKLİ OLUYOR

 

 

 

 

ABOUT AUTHOR

KADİR
The author didn't add any Information to his profile yet.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *