Fotoğraf Öğreniyorum 3. Bölüm ISO Nedir? Ne İşe yarar?

0
58

ISO nedir ve fotoğrafınızı nasıl etkiler? Bu yazıda, çekimlerinizde daha iyi sonuçlar elde etmek için ISO’nun ne olduğunu ve daha etkili bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız.

ISO Nedir?
Çok basit bir ifadeyle ISO, bir fotoğrafı aydınlatan veya karartan bir kamera ayarıdır. ISO değeri rakamsal olarak artırdıkça fotoğraflarınız giderek daha aydınlık hale gelecektir. Bu nedenle ISO, daha karanlık ortamlarda fotoğraf çekmenize yardımcı olacaktır.

ISO 100’den 1600’e yükseltildiğinde görüntünün ne kadar parlak olduğuna dikkat edin

Ancak, ISO’nuzu yükseltmenin bir takım olumsuz sonuçları var.  ISO değerinin çok yüksek olduğu bir fotoğrafta, gürültü olarak da bilinen noıse ortaya çıkar. Noise/gürültü denen şey fotoğrafta kumlanma olarak gördüğümüz şeydir. Günümüz zamanında bir çok makine ISO konusunda çok iyi performanslar verse de hepimizde ISO konusunda iyi makineler olmadığını düşünürsek ISO yu dikkatli kullanmak önemlidir.

ISO rakamsal olarak yükseldiğinde fotoğraftaki kumlanmaya dikkat edin.
  • ISO 100 (düşük ISO)
  • ISO 200
  • ISO 400
  • ISO 800
  • ISO 1600
  • ISO 3200
  • ISO 6400 (yüksek ISO)
    ISO yu ikiye katladığınızda fotoğrafın parlaklığını iki katına çıkarıyorsunuz. Bu nedenle, ISO 400’deki bir fotoğraf ISO 200’den iki kat daha parlak olacaktır; bu da ISO 100’den iki kat daha parlak olacaktır.
  • Temiz fotoğraflar için mümkün olduğunca düşük ıso değerlerinde çekim yapın.

Düşük ISO Ne Zaman Kullanılır?
Düşük ISO değeri ışığın yeteri kadar olduğu bol olduğu zamanlarda kullanmak mantıklıdır. Ortamda yeteri kadar ışık var ise yüksek ıso değerlerine çıkmanın bir mantığı yoktur. İstisnai durumlar haricinde tabiki.
Yüksek ISO Ne Zaman Kullanılmalı?
Aşağıdaki fotoğraf enstantane 1/2000 ve ISO 800’de çekildi. Uçuş sırasında kuşları tamamen dondurmak için saniyenin 1/2000’sinde bir çekim yapılması gerekiyordu. Enstantane konumuzda hareket eden cismi dondurmak için rakamsal olarak yüksek enstantane değerleri kullanmamız gerektiğini görmüştük. Bu çekimi yaparken ISO’yu 100 yapsaydık ne olurdu? Parlak bir fotoğraf çekmek için saniyenin 1 / 250’sinin enstantaneye ihtiyacımız olacak. Bu ortamda, kuşlar çok hızlı hareket ettiği için fotoğrafta çok fazla istenmeyen hareket bulanıklığı olurdu, ve bu hiçte iyi olmazdı.

NIKON D700 + 300mm f / 4 + 1.4x TC @ 420mm, ISO 800, 1/2000, f / 5,6

Sonuç olarak, makinenin net ve parlak bir fotoğraf çekmesi için yeterli ışık olmadığında ISO’nuzu artırmanız gerekir. 
Çoğu kamerada, düşük ışıklı ortamlarda harika çalışan otomatik ISO ayarı var. Bunu da kullanabilirsiniz. işinize fazlasıyla yarayacaktır.

ISO konusu ile ilgili videolara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Videoların hemen altında bir sonraki dersimiz olan Fotoğraf Öğreniyorum 4. Beyaz Ayarı Nedir? Çekim Modları Nelerdir? dersine tıklayarak ulaşabilirsiniz.