Gelin Duvağını Kullanarak Farklı Çekimler Ortaya Çıkartın

0
7
Bu yazımızda gelin duvağını kullanarak farklı bir karenin nasıl yakalanacağına göz atacağız. Düğün fotoğrafçılığında farklı şeyler ortaya çıkartmak çok çok önemlidir.
 

1: Kamerayı Tripod Üzerine Kurma

Bu işlem farklılık yaratmak için seçenekler arasında diyebiliriz.  Duvak/peçe/tül  gibi ince ve çabuk savrulan bir şeyi çekerken tek iseniz hem duvağı hem de kamerayı tutarak çekim yapmak çok zor olacaktır, bu nedenle tripod üzerinde çekim yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.


2: Makineyi ve Kompozisyonu Konumlandırma

Işığı doğrudan çiftin arkasında konumlandırmak hiç iyi sonuçlar vermeyeceği için konumu iyi ayarlamak gerekiyor. Bu tür açılarda çekim için, güneş kameraya ve çifte 45° doğru kadrajın sağ tarafının hemen üstünden getirmeye özen gösterin.

3: Kamera Ayarlarınızı İyi Yapın

Bu çekim için ayarlarımız ISO 100, enstantane  1/800,  diyafram f1.4 olacak. Çekim 24mm geniş açılı lens ile çekiliyor, çünkü bu sığ alan derinliği, ışık sızıntılarını, duvağın ve ön plandaki tüm bu şeylerin yumuşaklığını artıracak. Odaklama ile ilgili bir ipucu: çiftiniz bu çekim boyunca sabit kalacağından, duvağın hareket halini göz önünde bulundurarak çekimi bozmaması için odaklamayı doğrudan gözlere Manuel odaklama yapmak olacaktır. 

4: Duvağı Yukarı Çekin

Duvağı kadraja sokup çekime dahil ederek asıl konumuza farklı bir hava katmış oluyoruz.

5: Çifte Flare Havası Katmak

Kadraja giren parlama miktarını kontrol etmek adına güneş ışığını engellemek için parmaklarınızı veya ona benzer başka birşey kullanın. Soldaki fotoğraftaki gibi bir ışık olursa çiftin kim olduğu bile belli olmayacaktır. Güneş ışığın bir kısmını engelleyerek kadrajdaki bütünlüğü korur ve çiftinde aydınlanmasını sağlamış olursunuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz