Çarşamba 20 Mart 2019
2017 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Burhan Özbilici’nin Oldu

HABER

2017/02/13 0

2017 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Burhan Özbilici’nin Oldu

2017 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü ( 2017 World Press Photo ) Burhan Özbilici’nin oldu. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan suikastı fotoğraflayan Associated Press (AP) Foto Muhabiri Burhan Özbilici, World Press Photo Vakfı’nın verdiği uluslararası önemli prestije sahip yılın basın fotoğrafı ödülünü kazandı. 

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Rus Büyükelçi’yi öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ı görüntüleyen Özbilici saldırı anında insanlar kaçışırken soğuk kanlı bir şekilde deklanşöre basarak o anı ölümsüzleştirmişti. Suikastçı polisi ve salonda yaşananları an be an fotoğraflayan Özbilici, Hürriyet’e, “Bu başarı benim birikimim. Bu başarıda sevdiklerimin, dostarımın, meslektaşlarımın payı büyük. Ben orada sadece işimi yaptım” dedi. 

World Press Photo ödülü alan Burhan Özbilici, fotoğraf tutkunu biri olarak tanınan bir gazetecidir.

 

BU ÖDÜLÜ KAZANAN İKİNCİ TÜRK 

 AP Foto Muhabiri Özbilici, 1955 yılından bu yana düzenlenen yarışmada büyük ödülü kazanan ikinci Türk oldu.

1984 yılında Erzincan Depremi’nde çektiği kare ile Hürriyet Foto Muhabiri Mustafa Bozdemir bu ödülü kazanan ilk Türk olmuştu.

Her yıl 128 ülkeden 6 bine yakın fotoğrafçının katıldığı ve 90 bin fotoğrafın değerlendirildiği yarışmada Yılın Basın Fotoğrafı 16 kategoride dereceye giren fotoğraflar arasından seçiliyor. Ödül alan fotoğraflar her yıl 45 ülkede açılan sergilerle 4 milyondan fazla kişiye ulaşıyor. Yarışmanın ödülleri ise Nisan ayında Amsterdam’da düzenlenen törenle sahiplerini bulacak. Organizasyonu düzenleyen 1925 yılında kurulan World Press Photo Vakfı’nı Hollanda Kraliyet ailesi destekliyor.

1955 yılında verilen ilk ödüldeki fotoğrafta, Danimarka’daki bir yarışçının motosikletten düştüğü an kareye yansımıştı.

 

Sonrasında ise hafızalara kazanan ve tarihe geçen kareler bu yarışma ile dünya basın fotoğrafı tarihine taşındı. Ödül alan kareler ikonik hale geldi; Vietnam’da bir napalm saldırısı sonrasında koşan çıplak bir kız, kendini yakan Budist rahip, Tiananmen Meydanı’nda tankların önünde duran gösterici bu organizasyonda ödül alan fotoğraflar arasında yer aldı.

 

ABOUT AUTHOR

KADİR
The author didn't add any Information to his profile yet.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *