Perşembe 18 Nisan 2019
IŞIK YARDIMCI EKİPMAN SEÇİMİ

Işık Kullanımı

2016/12/31 0

IŞIK YARDIMCI EKİPMAN SEÇİMİ

Portre çekimi yapmaya karar verdin, ama ışık kaynağının önünde nasıl bir yumuşatıcı yardımcı ekipman kullanacağına bir türlü karar veremedin. Bu yazı sana biraz olsun yardımcı olacaktır 😉

 

 

Bu yazımızda beauty dish ( güzellik tası ), softbox , ring flaş, şemsiye çeşitlerini göreceksin.

 

1. Beauty Dish

İlk incelemeyi güzellik tası olarak bilinen, moda fotoğraf çekimlerinde ve makyaj çekimlerinde çok fazla kullanılan beauty dish göreceksin.

Beauty dish adından da anlaşıldığı gibi güzelliği mümkün olduğunca ön plana çıkartan bir ışık yansıtıcısı diyebiliriz.  Özel yapısı yüzünden portre çekimlerinde yüz hatlarını meydana çıkarır. Gölgeleri neredeyse yok eder ve yüz hatlarını belirginleştirir. Direk ışık ilk önce ortadaki ufak tasa çarpar ve oradan geniş bölgeye yansıyarak modelin yüzüne gelir. Burada orta kısımdan direk yüze ışık gelmiyor olması yüzdeki bozulmayı önlemekte ve ışığın daha iyi yayılmasını sağlıyor.

 

 İki çeşit Beauty dish  var. Biri içi beyaz olanı diğeri ise gümüş olanı. İçi gümüş olanı biraz daha sert ve kontrast ışık verir, beyaz ona göre biraz daha yumuşaktır. 40,56,70,85,90cm boyutlarında çeşitleri var.

 

 

2. Bowl Reflector ( Kase Reflektör )

Orta seviyede olan seçeneklerden biri diyebiliriz. Genel olarak sert ve doğrudan ışık verir. modelin yüzünde gölgeli kontrası yüksek direk bir ışık verdiği için yumuşak sonuçlar almak isteyenler tercih etmemelidir. Sert ışıktan hoşlananlar gölge oyunlarını sevenler için idealdir.

 

3. Umbrella ( şemsiyeler )

En ucuz maliyetli ve iyi sonuçlar alınabilen ürünler diyebiliriz. Birden farklı çeşidi var. şemsiyelerin çok tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri taşımasının kolay olması ve katlanabiliyor olması diyebiliriz. 

 

Beyaz şemsiye ( difüzör şemsiye ) ışığı yumuşatarak doğal ışık vermeye yarayan şemsiye diyebiliriz. 

İçi gümüş olan şemsiye ( reflektör şemsiye ) ışık iç kısmına vurup modele yansır. Biraz daha sert ışık ve daha fazla kontrast oluşturur.

İçi beyaz kumaş dışı siyah şemsiye, iki şemsiyenin bir karışımıdır; gümüş tarafı kontrastlı bir ışık oluşturur ve difüzör kumaş her şeyi yumuşatır.

 

4. Ring Flashlar

Gölgesiz bir sonuç elde etmenizi sağlar. Modelin göz bebeklerinde güzel bir halka yansıması yapar ki bu çok beğenilen ve çok kullanılan bir olaydır. 

5. Softboxlar

 

Softboxlar da çok kullanılan tercih edilen ürünlerdir. Softboxların da çok fazla çeşidi bulunmakta. Kare, dikdörtgen, sekizgen vb. çeşitleri vardır. Softboxlarında çeşitleri vardır. Boyut büyüdükçe ışığın yayılması da o derece artar.

 

 

 

Sonuç olarak ne tür bir yansıtıcı kullanmak istediğinize karar vermek için onlarla birer deneme çekimi yapmak mantıklı gibi geliyor. Ürünlerle ilgili çekilmiş fotoğraflara da göz atmak fikir sahibi olmanıza yarar sağlayacaktır 😉

 

 

 

 

ABOUT AUTHOR

KADİR
The author didn't add any Information to his profile yet.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *