Kozmetik Ürün Fotoğraf Çekimi Taktikleri

0
72

Kozmetik ürün çekimleri, fotoğrafçılar için genelde en zor çekimlerden biridir. Ürün çekimi kategorisine giren kozmetik ürün çekimleri büyük emek ve zaman isteyen bir iştir. Ürün çekimi nasıl yapılır? sorusuna zor kısmından bakacak olur isek bu çekim çeşidi bize zorluluğu biraz daha göstermiş olacaktır. Yansıtıcı özelliği olan, yarı şeffaf, opak ve parlak yüzeylerin kombinasyonu çekimlerde sağlamak çok zor olabilir çoğu zaman. yazının devamında bu zor çekim konuları ile başa çıkmak için hızlı ve pratik yöntemleri göreceksiniz.

NEYE IHTIYACINIZ OLACAK:

  • Kamera ve tetikleyiciler
  • Tripod (isteğe bağlı)
  • İnce kumaş bez
  • Softbox veya stripbox
  • 3 ışık
  • Yansıtıcı bir yüzey – Formika veya başka bir şeyde olabilir
  • İşaretleme için siyah kumaş veya siyah resim tahtası
  • Beyaz arka plan- Kağıt olabilir.

Taşınabilir elbise askısı yapılmış, bez ile kaplı bir yumuşatıcı yapıyoruz.

Çekim sonrası photoshopta işleme yapılırken kolaylık olması ve yan yansımaları sağlamak için yanlara 2 pano yerleştirilir.

Adım 1. Nesnenizi yansıtıcı bir beyaz yüzeye yerleştirerek başlayın ve beyaz bir arka planın önünde tutun. Bu kurulum için parlak bir zemin kullanın.  Masayı arka plandan yaklaşık 2-3 metre uzağına yerleştirin, böylece ikisi arasında boşluklar olsun ve ışıklarınızı burada yerleştirebilin.

Adın 2. Bir ışık kullanarak başlayın ve üç ışığın her birini doğru olarak aydınlatana kadar daha fazla ışık ekleyin. Öncelikle sağ veya sol ana ışığı kullanarak başlayabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin önüne çapraz koyup konuyla çapraz çizerek başladık, sonra süslemenin arkasına yumuşak bir kutuyla bir flaş yerleştirdik.


Adın 3. Konunun üzerinde gradyan efektini elde etmek için flaşınızın açısıyla oynayın. Işığı neredeyse kumaşın yanına yerleştirdik ve çapraz olarak eğim yaptık.

4. İlk ışık ile doğru pozlama alıyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta ISO 200 oalrak kullanılıyor. Enstantane değeri 1/180. Diyafram ise f14.

5. İstediğiniz görüntüyü ve konumu aldıktan sonra ilk ışığı sabitliyoruz. İkinci ışığımızı nesnenin karşı tarafında bir örtüyle yerleştiriyoruz. bundan sonra yapmamız gereken aynı aynı konuda diğeri gibi düzeneği yerleştirip ışık ile oynamak oluyor.

Softbox ile konu arasındaki Bez pano çok önemli, çünkü bu degrade efekti veren bir özellik sağlıyor.


Adım 6. Ürünün önden çarpan ışık gümüş olan gövdesinden yansıma yapıyor. Ürünün yüzeyinde siyah bir yansıma elde etmek için kameranın önüne siyah bir bez yerleştiriyoruz.


Adım 7. İki ana ışığı doğru bir şekilde ayarladıktan sonra, tablonun alt kısmına arka plana yansıyan üçüncü bir ışık ekliyoruz. Arka plan ışığı, 2 ana ışıktan yaklaşık 2 tık daha yüksek olacak şekilde konumlandırıldı. Bu sayede beyaz görünümü daha yüksek verecektir.

Adım 8. (İsteğe bağlı) Konunun sağ tarafında bazı sorunlar gözüküyor – sol taraftaki aynı siyah çizgi elde edilemiyordu. Bu yüzden, aynı siyah çizgiyi elde etmek için bir parça bez panosu alınıyor ve konunun sağ arka tarafına yerleştiriliyor.


Son Adım 9. Son dokunuşlar için yüzeyin beyaz kısımlarını özenle temizleniyor. yeterli derece yansıma eklenerek çekim süreci ve işleme süreci bitmiş oluyor.