MONİTÖR BAŞLIĞI YAPARAK DIŞARIDA MONİTÖR EKRANINIZI GÜNEŞTEN KORUYUN

0
42

Dışarıda çekim yapan kişilerdenseniz monitörde görüntülerin izlenmesinin ne kadar güç olduğunu aşağı yukarı deneyimlemişsinizdir. Güneş ışıklarından dolayı ekranda işlem yapabilmek ciddi anlamda zor olur. Bunu önlemek adına monitör kapakları kullanmak işi oldukça kolaylaştırmaktadır.
Monitör başlıkları hazır olarak piyasada satılmakta, fakat her şeyi kendimizin emek harcayıp yapması benim daha çok hoşuma giden bir durum.

Bu yazımızda monitörlerimiz için monitör başlığının çok basit ve hızlı şekilde nasıl yapılacağını göreceğiz.

1. İlk önce bir şema oluşturmalıyız. Şema oluşturarak daha hızlı yol almış oluruz. 1 adet A3 veya 2 adet A4 karton ve kalemimizi hazırlıyoruz. Şimdi kartonu dikkatlice monitörünüze yerleştirin ve yan panelin hatlarını çizin. Sonunda çizilen yan paneli kesin.

2. Şimdi yan paneli kartona aktarın. Karton üzerine yerleştirin ve yan panelin eğrisini çizin. Düz çizgileri çizmek için bir cetvel kullanın.

3. Şimdi tüm parçaları kesin.

4. Kartonu kullanmak istediğiniz malzemenin üzerine yerleştirin. Siyah 100x50cm’lik plastik bir levha olabilir. Yan çizgileri plastiğe çizin ve bir kesici veyae bir testere kullanarak çok yavaş ve dikkatlice kesin.

5. Pürüzsüz bir zımpara kağıdı ile kenarları zımparalayın. Panelin üst tarafının boyutuna kadar L şeklinde plastik bir çubuk kesin ve bunları aşağıda gösterildiği gibi birbirine yapıştırın.

6. L şeklindeki plastik çubuğun küçük bir parçasını (yaklaşık 2 cm) kesin ve yan panele yapıştırın.

7. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi yerleştirilecek olan L şeklindeki çubuğa 1 veya 2 parça cırt cırt yerleştirin. Eğer bir monitör kalibratörü kullanıyorsanız, cırt ceri ortasına yerleştiremeyeceğinizi unutmayın, bu yüzden 2 tanesini kullandım.

Monitör kabinimiz tamamlandığında böyle görünecektir.