Cuma 19 Nisan 2019
Objektifin Yüzünden Ölebilirsin!!

Objektifler

2017/08/02 0

Objektifin Yüzünden Ölebilirsin!!

Evet bu yazımızda olmazsa olmazımız objektiflerimizden bahsedeceğiz. Nikon objektifler, Canon objektifler, Sony objektifler, Sigma objektifler, Tamron objektifler, Zeiss objektifler vs.

Bizim için ne kadar değerli ve önemliler değil mi? Peki hiç bu gözbebeğimiz objektiflerin hayatımızı tehlikeye atıyor olduğunu hiç düşündün mü?

Yook artık ne diyorsun ya sen diyenleri duyar gibiyim 🙂

Eski üretim lensleri kullanıyorsanız, bazılarının radyoaktif olduğunu duymuş olabilirsiniz veya hiç bilmiyor olabilirsiniz.. Nitekim, 1940’lar ve 1970’ler arasında üretilen birçok objektifte, ölçülebilir bir miktarda radyoaktive rastlanmış. Bu durum uzmanların yaptığı açıklamaya göre lenslerin cam yapısında kullanılan, Toryum adlı elementten kaynaklanıyor..

Peki ama lensimizin Toryum içerip içermediğini nasıl anlarız? Camın üzerinde sarımsı renk tonu görürseniz, bu merceğinizin toryum içerdiği anlamına gelir. Görüntü kalitesini artırmak için toryum kullanılır, bu toryum zamanla sarımsı hale gelir.

Bununla ilgili yapılan 2 farklı testte objektiflerin yaklaşık 0.01 mrem ( radyasyon ölçüm birimi gibi birşey ) yaydığını göstermiş. Bu rakam hiçte korkulacak seviyede değil diyebiliriz. Örneğin göğüs radyografisi çektirdiğimizde 10 mrem alıyoruz.

Lensini hiç elinden düşürmediğini düşünürsek ve bunu yıla vurursak ortalama  87.6 mrem bir doz alırsınız. Buda sizin hayatınızı olumsuz yönde hiç ama hiç etkilemez 🙂

Lensleri kullanmaya devam korkulacak birşey yok 😉

 

objektif rad

ABOUT AUTHOR

KADİR
The author didn't add any Information to his profile yet.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked. *