Sony A7R III ve Sony A7R IV Karşılaştırması

0
41

Bu yazımızda, Sony’nin iki Profesyonel Aynasız kamerası Sony A7R IV ve Sony A7R III’ü karşılaştıracağız. Sony A7R IV, Temmuz 2019’da piyasaya sürüldü. Sony A7R III ise Ekim 2017’de piyasaya sürüldü.
Bu yönden baktığımızda Sony A7R IV tabikibir teknolojiye sahip. Peki bu 2 yıllık fark ve yeni teknoloji olması arada büyük farklar yaratmış mı ona bakacağız.
Öncelikle her iki kamera da full frame sensörlere sahip. Sony A7R IV’ 61.0 Megapiksel iken Sony A7R III ise 42.0 Megapiksel olarak karşımıza çıkıyor. Megapikselin fotoğrafın kalitesine direk etki etmediğini düşündüğümüzde aradaki bu farkın çok belirleyici olmayacağını söyleyebiliriz. Diğer markalarda olan kendi sınıfındaki diğer 41 fotoğraf makinesinden Sony A7R IV toplam 98 puanla 2. sırada yer alırken Sony A7R III ise 92 puanla 8. sırada yer alıyor.

Daha ayrıntılı karşılaştırmamıza başlamadan önce Sony A7R IV ve Sony A7R III’ün ana özelliklerine kısa bir göz atalım.

Bahsettiğimiz gibi Sony A7R IV, 61.0 MP Tam kare (35.8 x 23.8 mm) boyutlu BSI-CMOS sensöre ve Bionz X işlemciye sahip. Öte yandan Sony A7R III, 42.0MP Tam kare (35.9 x 24 mm) boyutlu BSI-CMOS sensöre ve Bionz X işlemciye sahip.

Sony A7R IV’ün sensörü, baskı da önemli bir avantaj sağlayan Megapiksel konusunda Sony A7R III’ün sensöründen 19 Megapiksel daha fazlasını sunuyor. Fotoğraflarınızı daha büyük baskılara alabilir bunun dışında aynı zamanda fotorğafınızın bir bölümünden kestiğinizde bile ( crop yaptığınızda ) çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. 

Bu iki makine arasındaki bir diğer benzerlik, hem Sony A7R III hem de Sony A7R IV sensörlerinde kenar yumuşatma (Low-Pass) filtrelerinin bulunmamasıdır. Kenar yumuşatma filtresini kaldırmak, keskinliği ve ayrıntı düzeyini artırır.