Su Dolu Balon Patlama Fotoğraf Çekim Tekniği

0
64

Yaratıcı fotoğraf çekim teknikleri arayanların çok fazla tercih ettiği çekimlerden biri de Su dolu balonun patlarken ki ortaya çıkan o muhteşem görüntüsü diyebiliriz.

Fotoğraf çekim teknikleri alanında su dolu balon patlatma fotoğraf çekimi ciddi anlamda lisenin en başlarında yer alıyor. Özellikle yüksek hızda fotoğraf çekimi ( HSS ) hayranlarının çok sık takip edip uyguladığı bir tür.

Peki bu su dolu balonu nasıl oluyor da patlarken o muhteşem görsele ulaşabiliyoruz? Bu da ileri seviyelere ulaşmış olan fotoğraf çekim tekniklerinin ayrıntılarında gizli.

Şimdi hep birlikte bu çekim tekniğini inceleyecek ve öğreneceğiz.


İhtiyacınız olacak şeyler;

  • Bolca balon
  • Kamera ve tripod
  • Flaş veya güçlü aydınlatma
  • İğne
  • Balonun altına küçük çocuk havuzu gibi birşey ya da leğen

Sadece su şeklini göstermek istiyor, balonu göstermek istemiyorsanız, arka planınızla aynı renkteki balonları kullanın, böylece balon parçaları arka planla birleşir ve temiz bir fotoğraf elde edersiniz.

Kağıt arka planınız varsa, bunun yerine başka bir bez parçası kullanabilirsiniz. Ayrıca balonları asmak için bir standa ihtiyacınız var. Bu bir tripod olabilir. Tripod yoksa, tavandan uzun bir ip bağlayın ve balonları bu ipe bağlayın.

Makinenizi balon düzeneğinin karşısına tripod üzerine kurduk. ( elde de çekebilirsiniz,fakat bu sizi çok zorlayacaktır).
Çekimi yaparken kablolu veya kablosuz bir tetikleyici kullanmak çok mantıklı ve sağlıklı sonuç alınmasını sağlayacaktır.
Su dolu balon patlatma fotoğraf çekim tekniklerinde eğer imkanınız var ise MIPOS Smart gibi bir ses tetikleyicisi işinizi inanılmaz kolaylaştıracaktır.

Harici tepeflaşı veya paraflaş kullanarak tam karanlık ortamda bu çekimi yapabilirsiniz. Güçlü bir ışık kaynağınız yok ise karanlık ortama gerek yok.

Balonumuzu su ve hava ile doldurduk ve hazırladığımız arkaplandan biraz uzak yerleştirdik.
Makinemizi tripodumuza yerleştirdik. İmkanlar dahilinde iyi sonuçlar almak isteyenler her iki tarafa da 45° açıyla düşük güçte iki flaş yerleştirin, flaşların gücü 1/32 veya daha az olmalıdır ve flaşlarınızı plastik torbalarla kapatırsanız ıslanma riskini azaltırsınız.

Bir flaş ana, diğerini dolgu olarak kullanacaksınız. Dolgu flaşının gücü ana flaşın yarısı kadar olmalıdır. Yani, eğer ana flaşınız 1/32 gücündeyse, diğerleri 1/64 olacaktır.


Kamera ayarları:

Diyafram –  f / 4 – f / 11 arası değerler olabilir.
Deklanşör hızı – 1/250 veya bulb moduda kullanılabilir.
ISO – 100 veya ışığa göre mümkün olan en düşük.
Bu değerler çekeceğiniz mekan ve kullanacağız ışık düzeneğine göre değişecektir.


Fotoğraf makineniz manuel moduna alıyoruz. Balona manuel netleme yapıyoruz. Enstntane 1/125 Diyafram f8 Iso 100 de kalsın. Tabi ki bu değerler çekeceğiniz ortama göre değişecektir. Deneye yanılma yapmalısınız çok fazla.