Ünlü Fotoğrafçı Kadir’den Portre İpuçları

0
116

Türkiye’nin ünlü kişilerinin çarpıcı portrelerini çekmeyi hayal edin 😉 Hayal değil gerçek olabilir. Gelin hepbirlikte efsanevi fotoğrafçı Kadir’in verdiği tüyolara göz atalım :)))))

1. Işığı tek bir noktadan kullanın.
Aydınlatma, düşünüldüğünden  çok daha basittir. Çoğu kişi, güçlü bir portre oluşturmak için çok yönlü gelen sayısız ışığa ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Çoğu durumda, tek bir ışık kaynağıyla oldukça iyi sonuçlar alınabilir! Bilmediğim bir konuyu çalışırken genellikle tek bir ışık kaynağını modele çevirip başlarım. Çalışmalarımda hangi özellikleri kullanacağıma ve hangi gölgelerle oynayacağımı belirlemek için önce ışığımın konumuyla oynuyorum. En iyi sonucu alacağımı düşündüğüm şeyleri belirledikten sonra, ışığın etkisini görmek için kameranın soluna veya sağına yerleştiriyorum.

2. Seçeneklerinizi gözden geçirin.
Birçok şeyi ayarladıktan sonra doğru kararı verdiğimi görmek için, modeli  ışıktan uzaklaşıp farklı denemeler yaparım. Bunlar için vakit kısıtlaması olmamalı. Ayrıca kameranın her iki tarafından da ışığı analiz ediyorum. Modeli ve ışığımı konumlandırdıktan sonra görüntüleri büyük bir ekranla bilgisayarıma aktarıyorum. Ekrandan sonuçları görüp ona göre çekimi şekillendiriyorum. Dx ve fx makinerde yapılan çekimler ile orta formatta çekim yapmanın sonuçları farklı oluyor. Orta formatta yapılan çekimlerin sonuçları sizi daha çok tatmin edip daha çok heyecanlanmanızı sağlıyor. Ama normal şartlarda iyi sonuçlar almak için bir fullframe makinede yeterli olacaktır.

3. Yakın çekimle başlayın. Yakından başlayıp modelin yüzünü analiz etmek,  başarılı bir çekim olmasını sağlayacak. Bu çekimler kişisel şeyler görmenizi sağlar.Konu ve fotoğrafçı arasında daha samimi bir ilişki kurmaya yardımcı olur. Samimiyet ve yakınlık söylendiği gibi modeli rahatsız etmez. Doğru dialoğu kurduğunuzda bu her zaman size avantaj sağlar.

4. Güven oluşturun. Çoğu kişi objektifin önünde kendini kasar tedirgin olur. Buda fotoğrafa olumsuz yansır. Insanlar fotoğraf çekilirken karşısındaki kişiye güven duymak ister. Kendilerine göre fiziksel olarak kusur gördükleri şeyleri fotoğrafçının farkedip olumsuz yorum yapmasından tedirgin olurlar. Bunu çok iyi analiz edip çok olumlu güven veren davranışlar sergilenmelidir. Fotoğraf makinenizin önünde kendilerini ifade etmelerine izin verin. Fikirlerini sorun devamlı. Rahatlamalarını ve size güvenebileceklerini hissettirin ve farkı görün.
Vücut dilini anlama. Bu çok önemlidir. Örneğin, bir poz eğilimi her zaman, daha olumlu ve iddialı bir görünüm sunar.  Poz verilirken, uzuvların, ellerin ve boyun pozisyonlarının konumundan emin olmalısınız.  Bunların tümü, başarılı bir kurgunun oluşmasını sağlayacak ve tüm ruhu kareye yansıtacaktır.