YAĞMUR FOTOĞRAFI ÇEKİM AYARLARI

0
19

Yağmur Fotoğrafı Çekim Ayarları

Enstantane hızı

Fotoğraf makinenizin enstantane (obtüratör) hızı, fotoğraflarınızın kalitesini büyük ölçüde belirler. Yağmur suyunun her damlasını yakalamak istiyorsanız, daha hızlı enstantane hızına (rakamsal olarak büyük) ihtiyacınız olacaktır. Hızlı enstantane değerleri kullandığınızda yağmur taneciklerini yakalayabileceksiniz. Yakaladığınız en iyi fotoğrafınız olacak. Enstantane hızını yağmur damlacıklarını yakalama ortalama değeri 1/125 ve daha yukarı değerler uygun. Enstantane nedir ne işe yarar videosu için BURAYA TIKLAYIN

Diyafram Kaç olmalı

Yağmur çekerken, sadece belirli bir objeye odaklanmayacağız. Yağmur damlacıklarını arka planla çekeceğiz. Yağmur damlacıklarının ve arkaplanında net olmasını sağlamak için alanderinliğini artırmaya özen göstermeliyiz. Diyaframı  f8 ve üstü değerlerde kullanmak mantıklıdır.
Diyafram nedir eğitim videosuna BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

ISO AYARI

Yeni makinelerin çoğunda otomatik iso kullanımı mevcut. Hatta çoğu makinede minimum ve maksimum iso değerleri atayabiliyoruz.
Hafif yağışlı ya da şiddetli  olup olmadığına bakılmaksızın, damlacıkların yakalanması konusunda çok özenli iseniz ideal değer ISO 1600 ve daha yüksek olacaktır. Ancak ISO değerini ne kadar çok arttırırsanız, görüntü gürültüsü (noise-fotoğrafta kumlanma) o kadar çok olur, bu yüzden buna dikkat edelim. ISO ve enstantane hızınızı fotoğraflarınızdan beklediğiniz kompozisyona ve havaya göre ayarlayın. Profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz, çeşitli ayarlarla denemekten korkmayın.

Odak uzaklığı

Bunu deneme yanılma ile bulmanız lazım.  50mm üzerindeki herhangi bir odak uzaklığı ideal sayılır.

Flaş

Loş,karanlık ortamlarda çekim yaparken noise/kumlanmayı istemiyorsanız, temiz fotoğraf istiyorsanız kesinlikle flaş kullanmak isteyeceksiniz. Yağmur çekimlerinde çok yüksek enstantane hızlarında inanilmaz güzel damlacık görüntülerine ulaşılabiliyor. HSS destekli ( HSS: yüksek hızda enstantane değerine ulaşmayı sağlayan sistem. Biraz detaylı konu. Başka bir konu başlığında değineceğiz ) bir flaş veya paraflaş kullanarak 1/8000 enstantane değerlerine çıkarak yağmur damlacıklarını tane tane yakalayabilirsiniz.

Yağmur Fotoğrafları Ek İpuçları

1. Daha Koyu bir Arka Planı Tercih Et.
Yağmur çekimlerinde koyu arka planlarda çekim yapmak her zaman iyidir.

2. Birden Çok Açıdan Çekim Yap

Fotoğrafınız için en iyi açı hangisi? Cevabı bulmak için en iyi yol, yakalamak istediğiniz unsurun etrafında dolaşmaktır. Birden fazla açı ile test edin ve hangisinin daha etkileyici olduğunu görün. Bunları yaparak ilgi alanınızı bulacaksınız ve sonuçları gördükten sonra ilerlediğinizin farkına varacaksınız.
3. Flash’ınızla Yaratıcı Olun
Daha önce de belirttiğim gibi, fotoğraf çekerken flaş kullanıp kullanmamak tercih meselesidir. Kullanmak eğlencelidir. Her iki şekilde de denemeler yapıp sonuçları görerek değerlendirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz